Ekonomi

Irak Merkezi Hükümeti ile IKBY Arasında Yeni Petrol İhracat Anlaşması İmzalandı

Irak merkezi hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) arasında petrol ihracatı konusunda yeni bir anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Irak resmi haber ajansı INA, Erbil ve Bağdat ortasında varılan yeni anlaşmanın detaylarını kamuoyuna duyurdu.

Yeni anlaşmaya göre, KBY yönetiminin ihraç ettiği petrol gelirlerini anayasanın 12. maddesinde öngörüldüğü üzere Irak Petrol Bakanlığı’na teslim edeceği ve petrol dışındaki tüm gelirlerini de Irak Petrol Bakanlığı’ndaki hesaba yatıracağı kaydedildi. Irak Maliye Bakanlığı Merkez Bankası.

KBY’nin sınır geçiş gelirlerinin yüzde 50’den fazlasını Irak Maliye Bakanlığı’na devredeceğine dikkat çekilen haberde, anlaşma gereği ortada ortak bir komite kurulacağı da vurgulandı. IKBY’deki petrol dışı gelirleri iki taraf da izleyecek ve bu komite çalışmalarını 1 ay içinde tamamlayacaktı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin anayasada belirtilen maddeleri yerine getirmesi halinde Irak Maliye Bakanlığı tarafından mali olarak destekleneceği belirtildi.

Irak 2023 bütçesinin 12’nci sayısında IKBY’nin bütçedeki payı yüzde 12,67 olarak belirlendi.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi 15 Şubat 2022’de KBY’nin gaz ve petrol yasasının merkezi yönetim anayasasına aykırı olduğuna ve ihraç edilen petrol gelirlerinin Bağdat’a teslim edilmesi gerektiğine karar verdi.

hanakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu